Plavecký bazén
0

Historie plaveckého bazénu

Se stavbou plaveckého bazénu v Litvínově se začalo přibližně v roce 1971. Na rohu Ukrajinské a Ruské ulice stavbě ustoupila skupina rodinných domků, kde bylo postaveno jako náhrada za zrušené staré vanové lázně a bývalé letní koupaliště nové moderní plavecké středisko. Sloužit mělo všem občanům, školám, učňovským střediskům i sportovcům po celý rok. Náklady na […]

Se stavbou plaveckého bazénu v Litvínově se začalo přibližně v roce 1971. Na rohu Ukrajinské a Ruské ulice stavbě ustoupila skupina rodinných domků, kde bylo postaveno jako náhrada za zrušené staré vanové lázně a bývalé letní koupaliště nové moderní plavecké středisko. Sloužit mělo všem občanům, školám, učňovským střediskům i sportovcům po celý rok.

Náklady na stavbu se pohybovaly kolem 31,2 milionu Kčs. Stavba byla řešena jako ocelová konstrukce s vlastní bazénovou halou s bazénem 25×12,5 m v prvním patře objektu. Kapacita zařízení byla 300 návštěvníků. V přízemí byly vybudovány šatny pro návštěvníky, strojovna bazénu s úpravnou vody a výměníková stanice pro ohřev a vytápění objektu. Bazén pojme cca 750 m3 vody a jeho hloubka je od 1 do 3,8 m. Pro skoky do vody sloužily jedno třímetrové a dvě dvoumetrová prkna.

Stavba byla provedena z prostředků Okresního národního výboru v Mostě, Městského národního výboru v Litvínově, Chemických závodů ČSSP, n. p. Záluží a DVOZ n.p. Záluží.

Provoz plaveckého bazénu byl slavnostně zahájen dne 23.3.1973. 

K datu zprovoznění plaveckého bazénu se vztahuje i vznik litvínovského plaveckého klubu. V roce 1972 se sešlo několik nadšenců a milovníků plaveckého sportu, o kterých dnes již můžeme říci, že byli zakládajícími členy plaveckého oddílu v Litvínově. Byli to: Alexandr Bech, Václav Dobeš, Jiří Bláha, Lubomír Kubát a Dezidér Šimko. Téhož roku byl dostaven a uveden do provozu plavecký bazén v Litvínově, ale ještě před jeho dokončením provedli tito nadšenci na litvínovských školách nábor dětí do nově vznikajícího oddílu plavání. Pod jejich vedením se plavci scházeli 3x týdně v městských lázních v Mostě až do otevření „pětadvacítky“ v Litvínově.

Výsledky odchovanců litvínovského plavání jsou výborné a mezi ty nejúspěšnější plavce patřily v 80. letech sestry Jana a Miroslava Krousovy a Andrea Ulrychová, které byly členkami tehdy československé juniorské reprezentace, v 90. letech Martina Šaršová, Miroslav Holenda a Tomáš Křesálek –členové juniorské reprezentace, dále pak Ondřej Fleischmann – člen reprezentace a účastník ME juniorů Malta 2001. Zatím posledním juniorským reprezentantem byl Lukáš Stejskal. (zdroj: pklitvinov.cz)

 

 

 

 

 

 

 

V pátek 23. března 1973 bylo slavnostně předáno veřejnosti do užívání nové kryté plavecké středisko v Ukrajinské ulici. Na snímku Milana Lorence vitá přítomné představitele stranických a státních orgánů, sportovce a hosty tajemník Městského národního výboru v Litvínově soudruh Adolf Kořínek. K přítomným pak promluvil předseda Městs. NV soudruh Otto Scherer. (zdroj:litvinovsko.sator.eu)

 

Historické fotografie plaveckého bazénu jsme objevili zcela náhodou.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Sdílet stránku můžete pomocí těchto internetových služeb:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Vloženo uživatelem: Anna Egerová

Komentáře: 0

Vložit komentář

Chcete se podělit o Váš názor?
Pak vložte komentář!

Facebook